Młodzi szachiści zagrali w Turnieju Feryjnym

Pierwszy tydzień (15-19 stycznia 2018) przerwy zimowej 45 uczestników spędziło w Szkole Podstawowej nr 11 rywalizując przy szachownicach w czterech grupach rozgrywkowych. Podziału dokonano wg. posiadanych kategorii Polskiego Związku Szachowego. Dzieci grały tempem szachów klasycznych. Partie były zatem długie, dlatego przy 9 rundach zaplanowano po dwie partie dziennie. Jedynie w piątek poranna runda była zarazem ostatnią. Krótko po tym rozdano medale i nagrody, a po południu na rozluźnienie wszyscy chętni w jednej grupie przystąpili do rozgrywek w szachach błyskawicznych, o czym nieco później, poniżej. W najsilniejszej grupie A (ranking 1600+) do rywalizacji przystąpiło 16 zawodników i zawodniczek, którzy grali tempem 60 minut + 30 sekund za ruch na partię. Najlepszym okazał się Bartłomiej Wilk z Bogatyni (lada chwila zostanie zawodnikiem KSz Jelonka) zdobywając 7,5 pkt. Takim samym dorobkiem na koniec zawodów pochwalić się może Jakub Bartłomowicz, który ostatecznie zajął 2 miejsce ze względu na niższą punktację pomocniczą. Trzecie miejsce wywalczył Nikodem Świercz (7,0), niewiele ustępując swoim, konkurentom. Najlepszą wśród dziewcząt okazała się Aleksandra Zielińska (5,0). W turnieju zajęła 5 miejsce. Dodatkową nagrodą jest wypełnienie przez Olę pierwszej normy na I kategorię szachową. Brawo!!! Druga liga pod względem umiejętności to juniorki i juniorzy z rankingiem 1400, którzy zagrali w grupie B. Tu walka była jeszcze bardziej zacięta i do końca nikt nie mógł być pewny swojego medalowego miejsca. Dość powiedzieć, że różnica pomiędzy 1 a 6 miejscem wyniosła zaledwie 0,5 pkt. czyli jeden remis. Ostatecznie w gronie 14 uczestników pierwsze miejsce i złoty medal zdobył Kacper Chęć (6,5 pkt.), drugie Dominik Wilk (6,5), a trzecie Bartosz Dąbrowski (6,0). Najlepszą w kategorii dziewcząt i kobiet okazała się pani Anna Jakubowska-Wilk (6,0). Normy na III kategorię PZSzach wypełnili: Kacper Chęć, Dominik Wilk oraz Florian Bednarz. Gratulujemy :-) . Trzecią grupę C zasili entuzjaści szachów z rankingiem 1200-1250. Nie bez potknięć najlepszy rezultat zanotował Adam Kasprzyk (6,0 pkt.). Co prawda dwa razy musiał uznać wyższość młodszych zawodników, ale ostatecznie to on samodzielnie zajął pierwsze miejsce i cieszył się ze złota. Drugie miejsce wywalczył Aleksander Świercz (5,5) a trzecie Szymon Bednarz (5,0). Cała trójka wypełniła jednocześnie normy na IV kategorię. Tuż za chłopcami uplasowała się Cecylia Horczak (5,0), zdobywając tym samym złoty medal wśród dziewcząt. Najmniej doświadczone w królewskiej grze dzieci wystartowały w grupie D. Tu prym wiodły dziewczynki. Pierwsza była Pola Dwojak (5,0), druga Liliana Łoniewska (3,0) a trzecia Maria Nowak (3,0). Dodatkowo Pola zdobyła IV kat. PZSzach, natomiast V kat. będzie się mogła tytułować Oliwia Cudyk, która zajęła miejsce czwarte. W piątkowe południe medaliści we wszystkich grupach zostali nagrodzeni bonami wartościowymi, pozostali drobnymi nagrodami, pozyskanymi dzięki uprzejmości pana Arkadiusza Gerono oraz firmy Wodnik. Dziękujemy. Wszyscy zabrali ze sobą pamiątkowe dyplomy. Fotorelacja z zawodów już wkrótce na naszym profilu fb.

Wspomniany na początku Turniej Blitz’a (szachów błyskawicznych) zgromadził na starcie 34 zawodniczek i zawodników w różnym wieku i z różnymi umiejętnościami. Grano w formule OPEN, zagrać mógł każdy bez względu na stopień szachowego wtajemniczenia. Trwające 2,5 godziny zawody przeprowadzono na dystansie 9 rund z tempem 3 minuty + 2 sekundy za ruch na zawodnika na partię. Nikomu nie udało się zdobyć kompletu punktów. Najbliżej tego celu był Piotr Kołodziejski, który zgromadził 7,5 punktu i samodzielnie wygrał Błyskawiczny Turniej Feryjny. Drugie miejsce dla Jakuba Bartłomowicza a trzecie dla Kacpra Karpa. Obaj zdobyli po 7,0 pkt. Nagrodę w kat. dziewcząt otrzymała Patrycja Wilk (6,0), w kategorii ranking 1400 Dominik Wilk (5,0) a wśród zawodników i zawodniczek z rankingiem 1250 i mniej najlepszy okazał się Piotr Nowakowski (5,0). Laureaci podobnie jak w turnieju klasycznym nagrodzeni zostali dyplomami i bonami wartościowymi.

Końcowe wyniki dostępne są w systemie chessarbiter.com:
Grupa A (ranking 1600+) | Grupa B (ranking 1400)

Grupa C (ranking 1200-1250) | Grupa D (ranking 1000-1100)

Turniej Blitz’a

(biały skoczek)
Ten wpis został opublikowany w kategorii TURNIEJE, WYNIKI i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.