Mają wyższe kategorie po Turnieju Feryjnym!

Tradycyjnie na początku przerwy zimowej Klub Szachowy Jelonka Jelenia Góra zorganizował kolejne zawody szachowe dla wszystkich miłośników tej pięknej i pasjonującej gry. W ostatni weekend stycznia (26-28.01.2019) 96 dzieci, młodzieży a także rodziców zagrało w Szkole Podstawowej nr 11 w kolejnej odsłonie Turnieju Feryjnego na kategorie. Nie zabrakło oczywiście najbardziej doświadczonych juniorów i juniorek, ale było też wielu debiutantów, którzy zdecydowali się na coś więcej niż tylko towarzyska rozgrywka. Podziału na pięć grup rozgrywkowych dokonano wg. rankingów Polskiego Związku Szachowego.

W najsilniejszej grupie A (ranking 1600+) do rywalizacji przystąpiło 16 zawodników i zawodniczek, którzy grali tempem 60 minut + 30 sekund za ruch na partię. Do rozegrania było aż 9 rund, dlatego zawody trwały 3 dni. Bardzo zaciętą rywalizację pierwszym zwycięstwem na takim poziomie sportowym zakończył Jakub Błaszkiewicz (KSz Jelonka Jelenia Góra) zdobywając 7,0 pkt. „Peleton pościgowy” dwóch dziewcząt i jednego chłopca wyprzedził o 0,5 pkt! Ostatecznie dzięki punktacji pomocniczej drugie miejsce zajęła Julia Salamon (KSz Miedź Legnica), trzecie Aleksandra Zielińska (KSz Jelonka Jelenia Góra), a czwarte Piotr Filipowicz (KSz Jelonka Jelenia Góra) – wszyscy po 6,5 pkt. Nagrodę za I miejsce wśród dziewcząt odebrała Ola, która dodatkowo wypełniła drugą normę na I kategorię. Podobnie Jakub i Piotrek podnieśli swój sportowy poziom awansując z III na II kat. Polskiego Związku Szachowego. Brawo i wielkie gratulacje!!! Laureaci solidnie zapracowali na sukcesy a w nagrodę odebrali wartościowe bony upominkowe.

Grupa B to druga liga pod względem umiejętności (zawodnicy i zawodniczki z rankingiem 1400), zgromadziła 22 uczestników. Tu również grano tempem szachów klasycznych, ale na nieco krótszym dystansie 7 rund przez dwa dni tempem 45 minut + 15 sekund za ruch na partię. Walka była także emocjonująca, jednak różnice na podiumowych pozycjach wynosiły po 0,5 pkt. Jednoznacznie pierwsze miejsce zajął Jakub Lewek (KSz Stilon Gorzów Wlkp) (6,5 pkt.), drugie Łukasz Wojciechowski (Jelenia Góra) (6,0), a trzecie Wojciech Rózga (KSz Jelonka Jelenia Góra) (5,5). Cała „pierwsza trójka” wypełniła normy na III kategorię PZSzach. Dodatkowo otrzymali wartościowe bony upominkowe, podobnie jak najlepsza w kategorii dziewcząt, którą okazała się Katarzyna Michalak (KSz Jelonka Jelenia Góra) (4,0). Gratulujemy :-) .

Trzecią grupę C zasili entuzjaści szachów z rankingiem 1200-1250. Grali 7 rund tempem 60 minut na zawodnika na partię. Nie bez potknięć najlepszy rezultat zanotował Michał Wasiak (Jelenia Góra). Co prawda w bezpośrednim pojedynku musiał uznać wyższość drugiego Kacpra Szczęsnego (KSz Jelonka Jelenia Góra) i obaj zdobyli po 6,0 pkt., jednocześnie wypełniając normy na IV kategorię, ale ostatecznie to Michał cieszył się z pucharu za I miejsce. Puchar za trzecie wywalczył Mateusz Glinkowski (5,0). Tuż za pierwszą dwójką uplasowała się Zofia Wojciechowska (5,0), zdobywając tym samym puchar dla najlepszej wśród dziewcząt. Wypełniła też normę na III kategorię żeńską PZSzach. Brawo!

Dzieci i młodzież będące na początku szachowej przygody (ranking 1000 i 1100) współzawodniczyły w 33-osobowej grupie D. Te zawody trwały jeden dzień z tempem 30 minut na zawodnika na partię na dystansie 6 rund. Najskuteczniejsi okazali się najstarsi chłopcy: pierwszy Błażej Sułtanowski ze zdobyczą 6,0 pkt. oraz drugi Radosław Grzelczak z dorobkiem 5,0 pkt. Najlepszą dziewczynką została 8-letnia Katarzyna Tkacz (KSz Jelonka Jelenia Góra) 4,5 pkt a nagrodę za miejsce trzecie odebrała jej starsza siostra Maja 4,0 pkt. Cała czwórka w nagrodę otrzymała puchary. Wielu juniorów i juniorek wypracowało normy na V i IV kategorie szachowe, więc za rok zagrają w silniejszej grupie.

Osobną grupę R zorganizowano dla rodziców i opiekunów najmłodszych. Do rywalizacji zdecydowało się przystąpić sześciu panów. Tu pierwsze miejsce zajął Bogdan Romejko (4,5 pkt), drugie Piotr Adamczyk (4,0 pkt) a trzecie Wojciech Krypczyk (3,5 pkt). Pan Wojciech dodatkowo wypracował normę na IV kat. Serdeczne gratulacje!

Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy. Ogromną pracę w fotorelację wykonała pani Urszula Trusewicz. Bardzo Dziękujemy :-) Linki do galerii zdjęć w poszczególnych grupach poniżej.

Zdjęcia A i R Zdjęcia B i C Zdjęcia D

Końcowe wyniki dostępne są w systemie chessarbiter.com:
Grupa A (ranking 1600+) | Grupa B (ranking 1400)
Grupa C (ranking 1200-1250) | Grupa D (ranking 1000-1100)
Grupa R(odziców)

(biały skoczek)
Ten wpis został opublikowany w kategorii TURNIEJE i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.