Turniej Świąteczny z okazji Bożego Narodzenia – podsumowanie

W sobotę 14 grudnia 2019 Klub Szachowy Jelonka Jelenia Góra zorganizował ostatni w bieżącym roku Szachowy Turniej Świąteczny z okazji Bożego Narodzenia. Tym razem ugościł nas Zespół Szkół Rzemiosł Artystycznych im. Stanisława Wyspiańskiego w jeleniogórskich Cieplicach. W czterech grupach rozgrywkowych startowało łącznie 110 szachistek i szachistów w przedziale wiekowym 6-55 lat! W OPEN-ie A i B rywalizowano w formule szachów błyskawicznych, natomiast w OPEN-ie C i D w formule szachów szybkich (możliwość uzyskania V i IV kategorii szachowej).

Rywalizacja w najsilniejszym OPEN-ie A (juniorzy z rankingiem minimum 1600 oraz zawodnicy pełnoletni) przebiegała na dystansie 9 rund z tempem 3 minut na zawodnika na partię + 2 s. za każde wykonane posunięcie. Wśród 20 startujących, nie notując żadnej porażki zwycięzcą okazał się Jakub Bartłomowicz (KSz Jelonka Jelenia Góra) z dorobkiem 7,5 pkt. przed Aleksandrem Wilkiem (UKS Debiut Przedwojów) oraz Oskarem Perkiem (KSz GAMBIT MDK Świdnica), którzy zdobyli po 7,0 pkt. Czwarta na finiszu uplasowała się Wiktoria Janikowska (KSz Polonia Wrocław), uzyskując 6,5 pkt. co pozwoliło zdobyć nagrodę za pierwsze miejsce w kategorii dziewcząt. Nagrodę dla najlepszego zawodnika dorosłego odebrał Marek Tkacz.

W OPEN-ie B wystartowały tylko juniorki i juniorzy z rankingiem 1400 Polskiego Związku Szachowego (III kat. kobieca i IV męska). Grano tempem 5 minut na zawodnika na partię na dystansie 7 rund. Można zatem przyjąć założenie iż była to najbardziej wyrównana rywalizacja pod względem poziomu co trochę potwierdziło się w końcowych wynikach. Na 19 startujących nikt nie wygrał wszystkich partii jak również nikt nie wyszedł z zerowym dorobkiem punktowym, a o najwyższym miejscu zdecydowała punktacja pomocnicza. Ostatecznie pierwsze miejsce zajął Paweł Świątkowski przed Cyprianem Łoniewskim (obaj KSz Jelonka po 6,0 pkt.), trzecie Radosław Grzelczak (Gryfów Śląski) 5,0 pkt. Miano najlepszej juniorki wywalczyła Weronika Sękiewicz (KSz Jelonka), zdobywając 4,0 pkt.

W grupie C (6 rund, tempo 30 min.) czterech zawodników uzyskało 5 pkt. Najlepszym okazał się Maciej Wolski przed Igorem Domaradzkim oraz Aleksandrą Gerono, pechowe czwarte miejsce przypadło w udziale Szymonowi Brodackiemu.

Najliczniejszą grupą była grupa reprezentowana przez najmłodszych szachistów – grupa D (rocznik 2012 i młodsi – 5 rund, tempo 30 min.). Dwóch szachistów nie doznało porażki podczas turnieju. Pierwsze miejsce zajął Patryk Bąk (5 pkt) przed Maksymilianem Janeczkiem reprezentującym KSz Junior Lubin (4,5 pkt). Trzecie miejsce zajął Wojciech Staniów (4 pkt). Identyczną ilość punktów co trzeci zawodnik zdobyli również Liliana Łoniewska oraz Kacper Węglarz.

Zwycięzcy wszystkich grup zostali uhonorowani okazałymi szklanymi pucharami w postaci szachowego skoczka przygotowanymi przez Zespół Szkół Rzemiosł Artystycznych. Laureaci kolejnych miejsc otrzymali z kolei wersje równie piękne wersje drewniane. Zarząd Klubu Szachowego Jelonka Jelenia Góra składa serdecznie podziękowanie całej społeczności szkolnej za ufundowanie pucharów, gościną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.

Podczas turnieju 22 zawodników uzyskało lub podwyższyło posiadaną kategorię szachową – serdecznie gratulujemy.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów.

(Luk)
Ten wpis został opublikowany w kategorii TURNIEJE. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.