Jakub Błaszkiewicz zwycięża w OPEN-ie Karkonoskiego Turnieju Feryjnego

To już kolejny turniej szachowy zorganizowany przez Klub Szachowy Jelonka Jelenia Góra na początku przerwy zimowej. W dniach 8-9 lutego 2020 roku 77 dzieci, młodzieży a także rodziców zagrało w Szkole Podstawowej nr 11 (po raz pierwszy w historii w budynku B) w Karkonoskim Turnieju Feryjnym na kategorie. Podobnie jak w roku 2019 organizatorzy podzielili uczestników na cztery grupy rozgrywkowe wg. rankingów Polskiego Związku Szachowego.

Najwyższą grupę OPEN (ranking 1600+) „zasiliło” 14 zawodników i zawodniczek z rankingiem PZSzach 1600 i większym bez ograniczeń wiekowych, którzy grali tempem 45 minut + 15 sekund za ruch na partię na dystansie 7 rund. Zdecydowanym zwycięzcą okazał się Jakub Błaszkiewicz (KSz Jelonka Jelenia Góra) zdobywając komplet 7,0 pkt. Powtórzył zatem sukces z ubiegłego roku! Gratulacje. Kolejni zawodnicy zanotowali spore straty punktowe, ale za to rywalizacja o miejsca na podium była bardzo zacięta. Pomiędzy sześcioma kolejnymi miejscami różnica wyniosła tylko jeden punkt. Drugie miejsce wywalczył Jakub Trusewicz (KSz Jelonka Jelenia Góra) z dorobkiem 5,0 pkt, trzecie Jagoda Romejko (KSz Jelonka Jelenia Góra) – 4,5 pkt, natomiast czwarte Sara Gać-Mytych (KS Korona Zakrzewo) – również 4,5 pkt, która odebrała nagrodę za I miejsce wśród kobiet. Niestety nikomu nie udało się podwyższyć kategorii :-( . Najbliżej była Sara, której do pierwszej normy na I kat. kobiecą zabrakło zaledwie 0,5 pkt. Z kolei Kuba Błaszkiewicz zanotował ranking uzyskany 2075 wymagany dla kat. II+, ale tempo turniejowe było za krótkie. Mimo to laureaci dobrą grą zapracowali na wyniki, a w nagrodę odebrali wartościowe bony towarowe do znanej sieci handlowej.

Druga liga, czyli Grupa B (zawodnicy i zawodniczki z rankingiem 1400), zgromadziła 20 uczestników do lat 17. Tu również grano tempem szachów klasycznych, na dystansie 7 rund tempem 30 minut + 30 sekund za ruch na partię. Tu walka do samego końca była niesamowicie emocjonująca, a różnica pomiędzy zawodniczką z 1 miejsca i 6 wyniosła zaledwie 0,5 pkt. Ostatecznie po przeciągającej się ostatniej zwycięskiej partii cały turniej wygrała Wiktoria Sokal (KSz Jelonka Jelenia Góra), zdobywając 5,5 pkt. O kolejnych pięciu miejscach musiała decydować punktacja pomocnicza, gdyż wszyscy zdobyli po 5,0 pkt. Najlepszą miał Wiktor Hałuja (Wielkopolski Klub Szachowy) i to on zajął drugie miejsce, a trzecie Krzysztof Mochól (KSz Jelonka Jelenia Góra). Wiktoria wypełniła normę na upragnioną i długo oczekiwaną II kategorię PZSzach, Krzysztof i Wiktor oraz czwarty-Piotr Nowakowski i piąty-Igor Hałuja na III. Pierwsza trójka otrzymała bony towarowe, podobnie jak najlepsza w kategorii dziewcząt Victoria Talaga-Siekierska (KSz Jelonka Jelenia Góra). Serdecznie gratulujemy :-) .

W grupie C na dystansie 7 rund w tempie 60 minut na zawodnika na partię przez dwa dni grało 19 najmłodszych, ale już doświadczonych dzieci z rankingiem 1200-1250. Ostateczne rozstrzygnięcia są bardziej jednoznaczne, co nie znaczy, że brakowało tu emocji czy walki do samego gońca i końca :-) . Czołowe lokaty zajęli reprezentanci KSz Jelonka Jelenia Góra! Bez przegranej (5 zwycięstw i 2 remisy) zawody wygrała Natalia Gregorczyk, notując na swoim koncie 6,0 pkt. Drugie miejsce przypadło Szymonowi Berczukowi z dorobkiem 5,5 pkt., natomiast trzecie Zofia Duczkowska (5,0). Nagrodę dla najlepszej wśród dziewcząt odebrała Aleksandra Alfawicka (KSz Miedź Legnica). Normy na kategorie PZSzach wypełnili: Natalia Gregorczyk oraz Zofia Duczkowska (III żeńską), Szymon Berczuk, Kacper Węglarz, Mateusz Łabieniec, Piotr Krypczyk oraz Mateusz Hałub (IV męską). Brawo! Pierwsza siódemka otrzymała szachowe pozycje książkowe.

Wiele debiutujących szachistek i szachistów można było spotkać wśród dzieci startujących (ranking 1000 i 1100) w 24-osobowej grupie D. Te zawody trwały jeden dzień z tempem 30 minut na zawodnika na partię na dystansie 6 rund. Najskuteczniejsi okazali się chłopcy, którzy na turniej do Jeleniej Góry przyjechali z Legnicy: pierwszy uplasował się Karol Ziemlicki ze zdobyczą 6,0 pkt oraz drugi Adam Bach z dorobkiem 5,0 pkt. Trzecie miejsce dla Karoliny Chrzanowskiej (KSz Jelonka Jelenia Góra)-4,0 pkt. Nagrodę dla najlepszej dziewczynki odebrała Milena Żuk (KSz Jelonka Jelenia Góra). Cała czwórka w nagrodę otrzymała książki szachowe, podobnie jak i kolejnych trzech zawodników. Wielu juniorów i juniorek wypracowało normy na V i IV kategorie szachowe, więc za rok w ferie zagrają w silniejszej grupie :-) .

Uczestnicy wszystkich grup otrzymali pamiątkowe dyplomy. Wielki wysiłek w wykonanie i przygotowanie fotorelacji wykonała pani Urszula Trusewicz. Serdecznie i Bardzo Dziękujemy :-) Link do galerii zdjęć na facebook’u wkrótce :-) .

Końcowe wyniki dostępne są w systemie chessarbiter.com:
Grupa OPEN (ranking 1600+) | Grupa B / ranking 1400 / do lat 17
Grupa C / ranking 1200-1250 / do lat 12 | Grupa D / ranking 1000-1100 / do lat 12

(biały skoczek)
Ten wpis został opublikowany w kategorii TURNIEJE, WYNIKI i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.