Max Euwe

Piąty mistrz świata Max Euwe ( 20 V 1901 – 26 XI 1981 ) był człowiekiem bardzo wszechstronnym: matematykiem, mechanikiem, astronomem, specjalistą w dziedzinie technologii komputerowej, a pod koniec życia – przez 8 lat prezydentem FIDE( Międzynarodowa Federacja Szachowa ) !!! Euwe urodził się w Holandii, a Amsterdanie, w skromnej rodzinie nauczycielskiej jako jedno z sześciorga dzieci. Rodzice z zapałem grywali ze sobą w szachy, więc ich dzieci szybko nauczyły sie przestawiać figury.

Max zaczął grać w wieku 4 lat i wkrótce ogrywał już dorosłych. W 1921 roku zdał egzamin magisterski z matematyki, a 1926 roku obronił pracę doktorską. Przez wiele lat wykładał na studiach matematykę, pragnął zostać profesorem. Przed meczem o mistrzostwo świata, dużo pływał, boksował, grał w tenisa, uprawiał gimnastykę.

Mecze Euwego o mistrzostwo świata

Rok Przeciwnik Wynik
1935 Alechin wygrana (+9-8=13)
1937 Alechin przegrana (+4-10=11)
1948 turniej 5. miejsce
W nawiasach: liczba wygranych, przegranych i zremisowanych partii.

W 1935 roku w Holandii odbył się mecz o mistrzostwo świata, w którym zmierzyli się Aleksander Alechin i Max Euwe. Ciekawostką jest fakt, że Alechin zabierał ze sobą na partie… swoje dwa koty!!! W II połowie meczu przed każdą partią wypuszczał koty na szachownicę, a one obwąchiwały figury!!! Pewnego razu przyszedł w swetrze, ozdobionym wizerunkiem kotka. Mecz zakończył się wygraną Euwe 15,5 : 14,5. W 1937 roku doszło do meczu rewanżowego, w którym Euwe przegrał 9,5 : 15,5 i utracił tytuł mistrza świata. W 1964 roku został profesorem matematyki i określił to wydarzenie (a nie zdobycie szachowej korony w 1935 roku ! ) jako najszczęśliwszy dzień w swoim życiu !!! Euwe zmarł w 1981 na atak serca. W Amsterdamie nadano jego imię placowi oraz muzeum szachowemu .Euwe był autorem wielu książek o tematyce szachowej, wśród których najsławniejsze to Oordeel en Plan (Licz i planuj) i seria poświęcona szachowym otwarciom. Był też ojcem trzech córek.

 

Możliwość komentowania jest wyłączona.