Tigran Petrosjan

Tigran Petrosjan (17 vI 1929 – 13 VIII 1984).W latach swojej świetności przegrywał tak rzadko, że każda jego porażka stanowiła sensację. Za jego mistrzostwo w grze obronnej nazywano go „Żelaznym Tygrysem”. Napisał o sobie:

„Być może wolę się bronić niż atakować, ale czy ktoś udowodnił, ze obrona jest mniej niebezpiecznym i ryzykownym zajęciem od ataku !?”


Urodził się i spędził dzieciństwo w Tbilisi /Gruzja /. Tigran zdobył 4 złote medale w mistrzostwach Związku Radzieckiego. Należał do największych specjalistów w grze błyskawicznej. Po wygraniu turnieju pretendentów /V – VI 1962/ stanął do walki o tytuł mistrza świata z M. Botwinnikiem. W Moskwie w 1963 roku Petrosjan zwyciężył 12,5 : 9,5 i został kolejnym mistrzem świata. Po 3 latach panowania Petrosjan zmierzył się w meczu o szachowa koronę z Borysem Spasskim /Moskwa IV- VI 1966/, wygrywając 12,5 : 11,5 i zachowując tytuł. Trzy lata później uległ jednak Spasskiemu i przekazał mu koronę. Ten drugi ich mecz zakończył się …w dniu 40. urodzin Tigrana Petrosjana!!! Nigdy jednak nie robił tragedii z tej porażki. Uczestniczył w 10 olimpiadach szachowych i 9 razy zdobył olimpijskie złoto, przy czym aż 4 razy na I szachownicy! Mimo, że nie był już mistrzem świata, ciągle grał wspaniale . Od jesieni 1972 roku w rozegranych kolejnych 73 partiach przegrał tylko raz! Petrosjan przez wiele lat był również znakomitym dziennikarzem i pedagogiem, założył popularny tygodnik szachowy „64”, jak również szkółkę szachową. W ostatnich miesiącach życia ciężko chorował, lecz jeszcze wtedy zgodził się pomagać Kasparowowi w przygotowaniach do jego meczu z Karpowem o mistrzostwo świata. Zmarł na raka trzustki. Robert Fischer /też mistrz świata/ napisał o nim, że „Petrosjan potrafi dostrzec i zlikwidować niebezpieczeństwo na 20 ruchów przed tym, zanim ono wyniknie!”.

Możliwość komentowania jest wyłączona.